French Athlete of the Game

Promotion: French Athlete of the Game

Since 2007, French Mortuary and Special Olympics New Mexico, in collaboration with Lobo Athletics, have partnered to showcase and honor the achievements and capabilities of our SONM athletes by recognizing them individually at Lobo sports competitions.  During the Lobo sports seasons, Special Olympics athletes will be honored at numerous Lobo Volleyball, Soccer, Football, Baseball, and Basketball home games.

Click HERE to view FAOG photos on our Facebook Page (no personal FB account needed to view photos).

2017

Mar. 4 – Lobo Men’s Basketball
Chris Gresham, Special Olympics ABQ Dukes

Feb. 21 – Lobo Men’s Basketball
Annabelle Martinez, Special Olympics Academy Chargers

Feb. 18 – Lobo Women’s Basketball
Austin Treadwell, Special Olympics Charger Aquatics

Feb. 14 – Lobo Men’s Basketball
Delbert Mariano, Special Olympics Eastide

Feb. 8 – Lobo Women’s Basketball
Patrick Abeyta, Special Olympics Los Altos

Feb. 4 – Lobo Men’s Basketball
Jeremy Lock, Special Olympics FMS

Jan 28 – Lobo Women’s Basketball
Stephanie Anderson, Special Olympics ABQ Dukes

Jan 24 – Lobo Men’s Basketball
Aaron Homer, Special Olympics Sandia Prep

Jan. 21 – Lobo Men’s Basketball
Tim Evans, Special Olympics AGS

Jan. 18 – Lobo Women’s Basketball
Adela Sigala, Special Olympics Manzano

2016

Dec. 17 – Lobo Men’s Basketball
Robert Anzara, Special Olympics Belen/Los Lunas

Dec. 7 – Lobo Men’s Basketball
Erin Stalf, Special Olympics Rio Rancho Rockets

Nov. 30 – Lobo Men’s Basketball
Zach Dorner, Special Olympics Cleveland HS

Nov. 26 – Lobo Football
Isaiah Wilson, Special Olympics Sandia Prep

Nov. 18 – Lobo Men’s Basketball
Ernest Kindrick, Special Olympics Los Amigos

Nov. 14 – Lobo Men’s Basketball
Jason Fratrick, Special Olympics Team Phoenix

Nov. 12 – Lobo Women’s Basketball
Liam Pierson, Special Olympics Westside Wonders

Nov. 5 – Lobo Football
Terrence Dorsey, Special Olympics AGS

Oct. 22 – Lobo Football
Dale Jones, Special Olympics Academy Chargers

Oct. 7 – Lobo Football
Daria Romero, Special Olympics Rio Rancho Rockets

Oct. 1 – Lobo Football
Jacob Garcia, Special Olympics Manzano

Sept.1 – Lobo Football
Brandon Wright, Special Olympics ABQ Dukes

Mar. 1 – Lobo Men’s Basketball
Matthew Rubi, Special Olympics ABQ Dukes

Feb. 24 – Lobo Women’s Basketball
Hillary Stapleton – Special Olympics Manzano

Feb. 17 – Lobo Men’s Basketball
Jimmy Caffrey – Special Olympics Academy Chargers

Feb. 13 – Lobo Men’s Basketball
Ryan Sandoval – Special Olympics San Juan County

Feb. 6 – Lobo Women’s Basketball
Aaron Dooley – Special Olympics Team Phoenix

Feb. 2 – Lobo Men’s Basketball
James Scharber – Special Olympics AGS

Jan. 30 – Lobo Women’s Basketball
Rachel Martinez – Special Olympics ADO Golf

Jan. 27 – Lobo Men’s Basketball
Ian Harrison – Special Olympics Los Amigos

Jan. 23 – Lobo Women’s Basketbal
Angelina Minton – Special Olympics Charger Aquatics

Jan. 16 – Lobo Men’s Basketball
Nick Langlois – Special Olympics Rio Rancho

Jan. 9 – Lobo Men’s Basketball
Ben Blewett – Special Olympics Manzano

2015

Dec. 20 – Lobo Women’s Basketball
Andrea Garza – Special Olympics Casa Angelica

Dec. 19 – Lobo Men’s Basketball
Nathan Archibeque – Special Olympics Cleveland HS

Dec. 16 – Lobo Men’s Basketball
Jeffrey Ramirez – Special Olympics Las Cruces

Dec. 12 – Lobo Men’s Basketball
Diane Barreda – Special Olympics Sandia Prep

Dec. 1 – Lobo Men’s Basketball
Jesse Canterbury –  Special Olympics Belen/Los Lunas

Nov. 21 – Lobo Football
Emil Montoya – Special Olympics Eastside

Nov. 18 – Lobo Men’s Basketball
Nemecio Montoya – Special Olympics Westside Wonders

Nov. 7 – Lobo Football
Annabelle and Amos Martinez – Special Olympics Academy Chargers

Oct. 17 – Lobo Football
Evelynn Schnepper – Special Olympics Team Phoenix

Oct. 3 – Lobo Football
John Cordova – Special Olympics Westside Wonders

Sept. 12 – Lobo Football
Marina Resh – Special Olympics Manzano

Sept. 5 – Lobo Football
James Keefner, Special Olympics ABQ Dukes

Mar. 7 – Lobo Men’s Basketball
TJ Baca, Special Olympics Thunder Rollers

Feb. 25 – Lobo Women’s Basketball
JaMarr Edgerson, Special Olympics Acheivers

Feb. 17 – Lobo Men’s Basketball
Tiffany Gallegos, Special Olympics Westside Wonders

Feb. 7 – Lobo Men’s Basketball
Cierra Thoma-Bogue, Special Olympics Belen/Los Lunas

Feb. 4 – Lobo Women’s Basketball
Emily Hoffman, Rio Rancho Rockets

Jan. 31 – Lobo Men’s Basketball
Kiersten Keller, Special Olymipcs Manzano

Jan. 21 – Lobo Women’s Basketball
Max Chavez, Special Olympics Los Amigos

Jan. 18 – Lobo Men’s Basketball
Ryan Hanson, Special Olympics San Juan County

Jan. 14 – Lobo Men’s Basketball
Van Pexa, Special Olympics ABQ Dukes

Jan. 7 – Lobo Women’s Basketball
Sarah Eldridge, Special Olympics Casa Angelica

2014

Dec. 17 – Lobo Men’s Basketball
Danny Castro, Special Olympics Cleveland High School

Dec. 13 – Lobo Men’s Basketball
Leon Baca, Special Olympics AGS

Dec. 3 – Lobo Men’s Basketball
Seth Young, Special Olympics Manzano

Nov. 29- Lobo Football
Jerome Zamora, Special Olympics Team Phoenix

Nov. 24 – Lobo Women’s Basketball
Lindsae Nelson, Special Olympics San Juan County

Nov. 14 – Lobo Men’s Basketball
Willy Colby, Special Olympics Academy Chargers

Nov. 8 – Lobo Football
Martin Wiggins, Special Olympics ADO Golf

Nov. 7 – Lobo Men’s Basketball
Pilar Sanchez, Special Olympics Albuquerque Eastside

Oct. 10 – Lobo Football
Smith Weber-Sandager, Special Olympics AGS

Sept. 26 – Lobo Football
Kirk Darling, Special Olympics Sandia Prep

Sept. 6 – Lobo Football
Isaiah Jaramillo, Special Olympics ABQ Dukes

Aug. 30 – Lobo Football
Katherine Bettesworth, Special Olympics Rio Rancho

Mar.1 – Lobo Women’s Basketball
Brittany Gonzales, Special Olympics Manzano

Feb. 25 – Lobo Men’s Basketball
Ed Shellenberger, Special Olympics Team Phoenix

Feb. 15 – Lobo Men’s Basketball
Rebecca Amador, Special Olympics Sandia Prep

Feb. 12 – Lobo Women’s Basketball
Patricia Lopez, Special Olympics Valley Hot Shots

Feb. 5 – Lobo Men’s Basketball
Menard Martinez, Route 66 Rattlers

Feb. 1 – Lobo Men’s Basketball
Hannah Pino, Special Olympics Charger Aquatics

Jan. 29 – Lobo Women’s Basketball
Sal Tarin, Special Olympics ADO Golf

Jan. 25 – Lobo Women’s Basketball
Jocelyn Torivio, Special Olympics Westside Wonders

Jan. 21 – Lobo Men’s Basketball
Ethan Schripsema, Special Olympics AGS

Jan. 18 – Lobo Women’s Basketball
Bryan Waldrop, ABQ Eastside

Jan. 15 – Lobo Men’s Basketball
Nathan Kim, ABQ Dukes

Jan. 8 – Lobo Women’s Basketball
Jessica Silva, Special Olympics AGS

Jan. 4 – Lobo Men’s Basketball
Shaylene Stephens, Special Olympics Los Alamos

2013

Dec. 17 – Lobo Men’s Basketball
Tomi Sellers, Special Olympics Manzano

Nov. 30 – Lobo Men’s Basketball
Mackenzie Amundson, Special Olympics Charger Aquatics

Nov. 26 – Lobo Women’s Basketball
Jerry Walsh, Special Olympics Rio Rancho

Nov. 23 – Lobo Women’s Basketball
Tyler Coburn, Special Olympics Estancia

Nov. 19 – Lobo Women’s Basketball
Jordan San Miguel, Special Olympics Academy Chargers

Nov. 7 – Lobo Volleyball
Alex Holder, Special Olympics Cleveland High School

Nov. 6 – Lobo Men’s Basketball
Desiree Hanson, Special Olympics San Juan County

Nov. 5 – Lobo Women’s Basketball
Sam Smith, Special Olympics Los Amigos

Nov. 2 – Lobo Men’s Basketball
Eli Cooyeate, Special Olympics Belen/LL

Oct. 10 – Lobo Volleyball
Deuce Drayton, Special Olympics Bloomfield

Oct. 5 – Lobo Football
Everett Dodson, Special Olympics Academy

Sept. 26 – Lobo Volleyball
Roland Mueller, Special Olympics AGS

Aug. 31 – Lobo Football
Chris Lowance, Special Olympics Manzano

May 4 – Lobo Baseball
Juan Lopez, ABQ Dukes

Mar. 6 – Lobo Women’s Basketball
Leah Conner, Rio Rancho Rockets

Mar. 2 – Lobo Men’s Basketball
Sydnie Briceno, Special Olympics Cleveland High School

Feb. 27 – Lobo Men’s Basketball
Shiv Patel, Rio Rancho Rockets

Feb. 16 – Lobo Men’s Basketball
Annabelle Campbell, ABQ Dukes

Feb. 13 – Lobo Women’s Basketball
Manny Ortega, Special Olympics Belen Los Lunas

Feb. 9 – Lobo Women’s Basketball
Ryan Henry, Special Olympics Cleveland High School

Feb. 6 – Lobo Men’s Basketball
Cid Storey, Special Olympics Sandia Prep

Feb. 2 – Lobo Men’s Basketball
Eric Serna, Curly Key Riders

Jan. 30 – Lobo Women’s Basketball
Brandon Via, Special Olympics Sandia Prep

Jan. 26 – Lobo Women’s Basketball
Jeannie Garriss, Rhythmaniacs

Jan. 23 – Lobo Men’s Basketball
Diego Chavez, ABQ Eastside

Jan. 16 – Lobo Women’s Basketball
Will Schnurnberger, Arroyo del Oso Golf, Albuquerque Gymnastics School

Jan. 12 – Lobo Men’s Basketball
Gene Romero, Special Olympics Belen/Los Lunas

Jan. 9 – Lobo Men’s Basketball
Mark Swajian, ABQ Eastside

2012 

Dec. 15th – Lobo Men’s Basketball
Pat Abeyta, Special Olympics Academy

Dec. 8th – Lobo Women’s Basketball
Bobby Rehren-Zepeda, Albuquerque Gymnastics School

Dec. 5th – Lobo Men’s Basketball
Tyler Coburn, Special Olympics Estancia

Nov. 28th – Lobo Men’s Basketball
Megan Douhgerty, ABQ Eastside

Nov. 27th – Lobo Women’s Basketball
Lyndara Holmes, Curly Key Riders

Nov. 20th – Lobo Women’s Basketball
Nicole Miller, Special Olympics Manzano

Nov. 9th – Lobo Women’s Basketball
Dominica Bierner, ABQ Dukes

Oct. 25th – Lobo Volleyball
Kelly Vasquez, Special Olympics Rio Grande HS

Oct. 23rd – Lobo Volleyball
Cynthia Nye, Valley Hot Shots

Sept. 29th – Lobo Football
Seth Young, Special Olympics Manzano

Sept. 1st – Lobo Football
Sam Zimmerly, Special Olympics Los Alamos

May 6th – Lobo Softball
April Davis, Special Olympics Manzano

May 4th – Lobo Softball
Samantha Montoya, Special Olympics Rio Grande

Apr. 27th – Lobo Baseball
Nick Sylvester, Special Olympics Rio Rancho

Mar. 3rd – Lobo Men’s Basketball
Matthew Shendo, Special Olympics Manzano

Feb. 18th – Lobo Men’s Basketball
Aaron Dooley, Team Phoenix

Feb. 15th – Lobo Women’s Basketball
Taylor Mendoza, Special Olympics Manzano

Feb. 11th – Lobo Men’s Basketball
Patricia Lopez, Valley Hot Shots

Feb. 4th – Lobo Women’s Basketball
Seth Eggleton, Free Spirits

Jan. 31st – Lobo Women’s Basketball
Tamara Cox, Special Olympics Providence

Jan. 28th – Lobo Men’s Basketball
Lance Robinson, Rockin’ Wranglers

Jan. 25th – Lobo Men’s Basketball
Justin D’Orio, Special Olympics Albuquerque Dukes

Jan. 21st – Lobo Women’s Basketball
Eric Serna, Special Olympics Curley Key Riders

Jan. 18th – Lobo Men’s Basketball
Devin Montoya, Special Olympics Rio Grande

Jan. 7th – Lobo Men’s Basketball
Ethan Lenberg, ABQ Achievers

2011

Dec. 20th – Lobo Men’s Basketball
Jorge Hernandez, Special Olympics Cleveland HS

Dec. 4th – Lobo Women’s Basketball
James Brown Jr., Special Olympics Penasco

Dec. 1st – Lobo Women’s Basketball
Bernadette Galvan, Westside Wonders

Nov. 30th – Lobo Men’s Basketball
JaMar Edgerson, Albuquerque Acheivers

Nov. 16th – Lobo Men’s Basketball
Michael Gerhardt, Team Phoenix

Nov. 11th – Lobo Men’s Basketball
Christian Serda, Cleveland High School

Nov. 10th – Lobo Women’s Volleyball
Van Pexa, ABQ Dukes

Nov. 4th – Lobo Women’s Basketball
Brittany Ayoub, Rio Rancho

October 14th – Lobo Women’s Soccer
Jesus Jose Ibarra, Special Olympics Rio Grande

October 14th – Lobo Men’s Soccer
Robert Anzara, Special Olympics Belen/Los Lunas

October 6th – Lobo Women’s Volleyball
Tyler Coburn, Special Olympics Estancia

September 26th – Lobo Women’s Volleyball
Mario Enriquez, Albuquerque Acheivers